16 Eylül 2012 Pazar

ANI YAŞARKEN ZAMAN DA KAYBOLMAYIN"ANDA KALIN, ANIN TADINA VARIN"

Evet güzel bir şeydir bulunduğun anın farkındalığı ile tat alarak yaşamak; o anın güzelliklerini görmek, duygusunu hissetmek.
Ancak anda kalırken farkındalığınızı yitiriyorsanız ZAMAN ÇİZGİSİNİN İÇİNDEKAYBOLUYORSUNUS demektir.


Dış etkenlere göre nehirde sürüklenen bir yaprak gibi ; anın hazzına fazla kapılır önünü göremez ve seçim yapamaz olur kişi.
O yüzden, anı yaşarken bir andan diğer ana geçmesini ve seçmesini bilmek gerekir. Etrafında, içinde olup bitenin farkında olmak gerekir.
Zaman çizgisinin içinde olmak, tüm hayatınızı o an karşınıza çıkan ne varsa onun içine girerek diğer dünyayı umursamadan, fark etmeden yaşamanız demektir.


Kolay kolay program yapamazsınız, yapsanız da uyamazsınız, hep bir şeyleri kaçırırsınız, çoğu zamanda olmadık işler için fazla zaman harcarsınız. Ara sıra zaman çizgisinin dışına çıkıp etrafınızda olup bitenleri ve kendi durumunuzu gözlemleyebilmelisiniz.

Gireceğiniz anları seçebilirsiniz. Karşınıza çıkan işlere, olaylara, kişilere dalıp giderseniz kendi kontrolünüzü kaybedersiniz. Ara sıra kendinizi bir adım geriye alıp nerede durduğunuza ve nereye gitmek istediğinize bakabilirsiniz. Sonra da hangi ana girmek istiyorsunuz buna karar verebilirsiniz.
Tabii ki girdiğiniz andan çıkıp başka bir ana girmek de sizin kontrolünüzde olmalı.

-Düşünsenize işe gidiyorsunuz ve o gün bir kaç arkadaşınız arka arkaya sizi ziyarete geliyor. Siz de onları görme sevinciyle gün boyu onların anında kalıp günü bitiriveriyorsunuz.
Sonuç: daha önemli olan işleriniz aksadı.

-Ya da bu akşam dinlenmek üzere eve giderken bir telefon geliyor ” arkadaşlarla toplanıyoruz hemen gel” diyor. Hoooop o anın içine atlayıveriyorsunuz.
Sonuç: Dinlenemiyorsunuz.
Ne oldu? Ama eğlendim! Ama ihtiyacın olan eğlenmek değil dinlenmekti, peki ona ne oldu?

Asıl ihtiyacın giderilmemiş bir şekilde hala orada bekliyor.
Buna benzer pek çok ihtiyaç, istek, plan tamamlanmamış bir şekilde hayatınızda yarım kalarak bekliyor.

Bir andan diğer ana geçmeniz için hep başkaları, olaylar veya durumlar sizi yönlendiriyorsa büyük bir sorununuz var demektir.
Hiç bir zaman kendi hayatınızı yaşayamazsınız. Aslında bir şeyleri yakaladığınızı, zevk aldığınızı sanırken kendi hayatınızı ıskalarsınız.
Hayatta ne kadar çok seçeneğinizin olduğunu göremezsiniz. Kendi
vizyonunuz olamaz, olsa da hayata geçiremezsiniz.
Evet anda kalmak güzeldir ama anlarınızı kendiniz seçin, değerli anları seçtikçe değeriniz artacaktır.

Bugün kendinize bir iyilik yapın ve değerli bir anın tadını çıkarın :) Sadece istediğiniz, ihtiyacınız olan bir anı seçin ve yaşayın. Tabii ne zaman o andan çıkacağınızı ve hangi ana girmek istediğinizi de siz seçin.

Farkındalıklı AN’lar diliyoruz :)
NLP Uzmanı ve Yaşam Koçu Arzu Bıyıklıoğlu yazısıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder